W naszych postach często piszemy, że warunkiem do spełnienia przy adopcji jest zabezpieczenie domu, osiatkowanie okien i balkonu. Jest to dla nas warunek, który musi być spełniony zanim kot trafi do waszego domu! Dla nas bezpieczeństwo kotów jest priorytetem.  Nie możemy przewidzieć chorób kota, czy problemów zdrowotnych opiekunów, ale w tak zabezpieczonym, niewychodzącym domu możemy mieć pewność, że żaden poważny wypadek się nie zdarzy 

Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, ale nie zapominajmy o tym, że nasze koty również są zainteresowane światem zewnętrznym. Chętnie korzystają z balkonu obserwując przelatujące ptaszki, muszki, pszczółki J Chętnie wylegują się na parapecie w promieniach słońca, muskane świeżym powiewem wiatru J Oprócz frajdy z obserwacji świata zewnętrznego w naszym mruczku może jednak obudzić się instynkt łowiecki a to niestety może skończyć się tragicznie. Wypadnięcie z okna może skończyć się śmiercią, kalectwem, poważnym urazem, który będzie wymagał długotrwałego leczenia lub zaginięciem kota.

Tak więc reasumując 🙂 Warunkiem adopcji kota jest odpowiednie zabezpieczenie okien, balkonu. Jeśli mieszkasz w domu, ten warunek również trzeba spełnić. Chyba, że osiatkujesz taras, wybudujesz wolierę, czyli zabezpieczysz tak swój ogród aby kot nie mógł wydostać się poza jego teren. Pamiętajcie również o tym, że moskitiera zabezpiecza przed owadami, ale nie gwarantuje bezpieczeństwa kotu/kotom. Kratki na okna uchylne są dodatkowym zabezpieczeniem.
Wyjaśnienia, że nie otwieracie okien w ogóle, albo kota zamykacie w łazience, transporterku itp. na czas wietrzenia, mycia, są dla nas niezrozumiałe, nielogiczne i mało wiarygodne. Wyadoptowaliśmy już mnóstwo zwierząt i wiemy, że jak ktoś chce i mu zależy, to rozumie nasze warunki i nie ma najmniejszego problemu, żeby się z nich wywiązać.

W poście zamieszczamy zdjęcia zabezpieczeń z naszych domów, z domów tymczasowych i adopcyjnych. Zabezpieczenia można zrobić na wiele sposobów. Można zrobić samemu lub skorzystać z usług profesjonalnych firm. Można zrobić nie ingerując w elewację, nie wiercąc w ramach okiennych jeśli jest  taka konieczność.

Apelujemy więc do wszystkich miłośników fauny i flory. Tych którzy kochają koty, psy, ptaki…

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych zwierząt.