CIACH!bezdomność

Podstawowym statutowym zadaniem naszej Fundacji jest praca w terenie. Wieloletnie doświadczenie utwierdziło nas w przekonaniu, że tylko kastracja bezdomnych zwierząt może przyczynić się do ograniczenia ich populacji, co z kolei przełoży się na realną poprawę losu istnień, którym przyszło egzystować w zmienionych przez człowieka warunkach.

Wyrzucane za drzwi w chwili, kiedy przestają przypominać puchatą kulkę z reklamy kociej karmy albo z powodu mającego pojawić się w domu dziecka, przeganiane z miejsca na miejsce, głodzone, bite, podtruwane, ginące pod kołami samochodów – to realia, w których bezdomne zwierzęta walczą o przetrwanie. Nie pasują do zadbanych osiedli, nie ma dla nich miejsca w piwnicach. Ludzie kojarzą je z pchłami, toksoplazmozą, zasikanymi piaskownicami i, nie ukrywajmy, specyficznym kocurzym zapachem. Nie wnikają jednak w istotę problemu.

Dlaczego kastracja bezdomnych kotów jest tak ważna?

  • Przyjmując, że jedna kotka może mieć rujkę około trzech razy w roku, w miocie rodzi się przeciętnie sześcioro kociąt, łatwo przeliczyć, ilu stworzeń nie spotka los wspomniany w drugim akapicie,
  • spada ryzyko rozwinięcia się chorób takich jak rak sutka, guzy macicy i jajników, eliminuje się również możliwość wystąpienia ropomacicza (bardzo częsta przyczyna zgonów),
  • niewycieńczone ciągłymi porodami i odchowywaniem kolejnych miotów kotki zwyczajnie są silniejsze, kocury nie odnoszą ran w wyniku toczonych miedzy sobą walk, mniejsze więc jest ryzyko wystąpienia ropni czy infekcji – zdrowsze zwierzęta mają większe szanse na przeżycie,
  • mocz wykastrowanych kocurów traci swe „walory” zapachowe, sam zaś ich właściciel nie jest już tak skory do zaznaczania terenu (nie jest przy tym prawdą, że spada w kociej hierarchii i jest gnębiony przez „pełnojajecznych” kolegów; kastracja również nie wpływa na łowność),
  • mniej zwierząt = więcej pokarmu i przestrzeni życiowej dla tych, które już są i za które powinniśmy się czuć odpowiedzialni.

UWAGA:

Kocimi „amorami” rządzi instynkt, przymus przedłużenia gatunku. Żadna kotka nie marzy o macierzyństwie, nie tęskni za uroczymi kluskami, które będzie mogła karmić i przewijać.  Kocury zaś nie snują wizji wspólnego majsterkowania wraz ze swoim pierworodnym synem. Już od 2006r. prowadzimy akcję CIACH!bezdomność, w ramach której udało nam się wykastrować ponad 4300 (dane na koniec 2020r.) bezdomnych kotów.  Pragniemy kontynuować podjęte przed kilkoma laty działania, a do tego potrzebne jest wsparcie „akcjonariuszy”, które pozwoli pokryć koszty związane z przeprowadzeniem zabiegów.

Jak działamy w ramach CIACH!bezdomność?

  1. Finansując kastracje kotów bezdomnych, wolno żyjących i znajdujących się pod opieką odpowiedzialnych osób w trudnej sytuacji materialnej.
  2. Współorganizując wspomniane wyżej zabiegi i opiekę nad kotami.
  3. Pracując u podstaw: docierając do karmicieli, do mieszkańców wsi, współdziałając z poszczególnymi opiekunami i mobilizując ich do działania. Im więcej ludzi przyjmie odpowiedzialność za bezdomne zwierzęta żyjące wokół nich, tym większe efekty przyniesie akcja CIACH!bezdomność.
  4. Edukując, dzieląc się wiedzą i umiejętnościami, w miarę możliwości wspierając karmicieli opiekujących się grupami wykastrowanych podopiecznych.
  5. Współpracujemy tylko z osobami odpowiedzialnymi, które biorą na siebie podstawowy obowiązek opieki nad kotami objętymi akcją.
  6. Kastracje przeprowadzane są tylko w lecznicach, które gwarantują bezpieczny, profesjonalny zabieg i opiekę oraz oferują atrakcyjne ceny uwzględniające społeczny wymiar akcji.

    Jak przłączyć się do akcji CIACH!bezdomność ?
  1. Zostając “Akcjonariuszem” CIACH!bezdomność.
    Wystarczy przekazać darowiznę w dowolnej wysokości na konto MiauKota z dopiskiem “ciach”. Oczywiście, mile widziane są wpłaty cykliczne (np. comiesięczne).
  2. Zostając Operatorem CIACH!bezdomność.
    Operator organizuje zabiegi i opiekę, pomaga w logistyce i przeprowadzeniu akcji.
  3. Zostając Kierownikiem CIACH!bezdomność.
    Osoby posiadające samochód i wolny czas mogą znacząco pomóc w transporcie kotów do lecznicy.

DANE DO WPŁAT:
Fundacja Pomocy dla Zwierząt MiauKot, ul. Piłsudskiego 62; 41-902 Bytom

nr konta: ING Bank Śląski 86 1050 1621 1000 0090 7210 1638

Do przelewów zagranicznych:

w formacie IBAN: PL 86 1050 1621 1000 0090 7210 1638

SWIFT: INGBPLPW

w tytule przelewu prosimy wpisywać słowo “ciach”

Akcję CIACH!bezdomność można również wesprzeć za pomocą
PayPalDotpay lub zbiórki na portalu Ratujemy Zwierzaki,
klikając w baner poniżej.